İlk Çalışmalar Kavaklar Soyutlananlar Dönüşüm Ödüllü Baskıresimler
Biyografi Ödüller Üyesi Olduğu Dernekler Seçilmiş Juri Üyelikleri
Kişisel Yurtdışı Yurtiçi Yarışmalı
Yayımlanmış Yazılar Kitap ve Kitap içi Bölüm Yazarlığı Editörlükler Söyleşiler Hakkında Kişisel Sergi Katalogları Radyo ve TV Programları
Geri Dön

Hakkında

 ATİLLA ATAR’IN BASKIRESİM SERGİSİ ETO SANAT’TA

ŞAHABETTİN TOSUNER


Baskıresmi biz sadece gravür ile tanıyorduk ve örneklerini de Varlık dergisi kapaklarında görüyorduk. Eskişehir Sanat Derneği’nin ilk sergilerinde ressam  Fahri Sümer Bozüyük’te öğretmendi, gravürleriyle katılırdı. Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, eski adı Uygulamalı Güzel sanatlar Yüksekokulu kurulunda baskıresmi, diğer türlerini bihassa litografiyi ve baskıresmin önde gelen ismi Atilla Atar’ı Palet Sanat Galerisindeki karma sergilerde ve kişisel sergilerinde tanımaya başladık.

'Atilla Atar' deyince, Anadolu Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar Fakültesi’nin kuruluşundaki Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ile Prof. Dr. Engin Ataç’ın hayallerinin ve ufkunun genişliğini düşünürüm. Çünkü öyle sanatçıları Eskişehir’e çektiler ki ülkemizde sanata, sanat eğitimine çok şey kazandırdılar. Atilla Atar Paris’te Baskıresim alanında uzmanlık eğitimi almış, hem de baskıresmin en zor ve önemli alanı litografide. Anadolu Üniversitesi onun da hayallerini, bilgisiyle, deneyimleriyle gerçekleştireceği ortam olmuş ve ülkemizde ilk Baskıresim Bölümünü kurmayı gerçekleştirmiş. Eskişehir, 2000’li yıllarda ülkemizin en çok Baskıresim sergilerinin açıldığı kent olmuştur. Eskişehir’deki Anadolu Üniversitesi’nin Çağdaş Sanatlar Müzesi, ülkemizde yerli ve yabancı Baskıresim sanatçılarının eserlerinden koleksiyonu en zengin müzemizdir. 2011 yılında 131 sanatçının eserlerini bir araya getiren, ülkemizde ilk büyük Baskıresim sergisi Eskişehir’de gerçekleştirildi. Ve Eskişehir Atilla Atar’ın başlattığı ve açtığı yol ile ülkemizin Baskıresmin merkezi oldu.

      Atilla Atar 29. Kişisel sergisi olan “Dönüşüm 2” Litografi sergisini Eskişehir Ticaret Odası’nın ETO SANAT galerisinde açtı. Atar, sanatçı duyarlığı ile konusunu doğanın ve çevrenin yitiminde tahrip eden insanın ettiği manzaradır. Eserlerinde parçalanmış, dağılmış doğa kadar yaşamsal ortamının da görütüleridir. Atilla atar 1944 Vakfıkebir doğumludur. Edirne Erkek İlköğretmen Okulu’nda başlayan öğrenimini Ankara’da  Gazi Eğitim Enstitüsü, Paris’te devam eden eğitim süreci ve Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı’na kadar güzel bir eğitim ve adım adım bir sanat yolculuğu. 16 önemli ödül, yurt içinde ve yurt dışında açtığı sergiler. Atar’ın ETO SANAT’ daki sergisi 2 Aralık’a kadar sürecek.

Şahabettin TOSUNER, Eskişehir’de Sanat, İki Eylül Gazetesi, 2016, Eskişehir